firma - wizerunek

Kilka słów odnośnie tego jak działa prawo działające w Niemczech

W każdym kraju prawo różni się, dlatego też mieszkając w obcym państwie należy zapoznać się z jego kodeksem i najważniejszymi informacjami prawnymi, by w przyszłości nie okazało się, iż zostało ono nieumyślnie złamane. Szczególnie jest to ważna kwestia dla osób, które chcą m.in. wziąć ślub z obcokrajowcem – wtedy odpowiednio wcześniej należy zapoznać się z pewnymi prawami.

obrazek - firma
Autor: Manuel
Źródło: http://www.flickr.com
firma - wizerunek
Autor: Manuel
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie często Polacy decydują się na założenie przedsiębiorstwa u zachodniego sąsiada Polski – w Niemczech, jednak również i tam prawne normy są inne od panujących w Rzeczpospolitej. prawo (zobacz więcej pod adresem http://www.winski.pl/) spolek w niemczech – w przypadku, gdy ktoś nie posiada odpowiedniej wiedzy na ich temat – powinno zostać przekazane odpowiednim firmom, które oferują reprezentację w kwestiach mających związek z utworzeniem i kierowaniem przedsiębiorstw na obszarze Niemiec. Prawo niemieckie spółek to tak zwane GmbH, które było pierwszą na świecie formą tego rodzaju z ograniczoną odpowiedzialnością. Zwykle skrót ten można spotkać w firmach poświadczających usługi na rynku polsko-niemieckim. Koszta założenia tejże spółki to około pięciu procent całego zakładowego kapitału, w które doliczyć można koszt notariusza oraz podatkowego doradcy, lecz dodatkowo należy doliczyć poświadczanie doradczych usług, których ceny zależą od przepracowanej liczby godzin. Trzeba zarazem na uwadze mieć to, że co najmniej połowę kapitałowego zakładu powinno się wpłacić do momentu dopisania (spółki przekształcanie spółek) w rejestrze. Po rejestracji przedsiębiorstwa, w pierwszej kolejności trzeba wypełnić nazwę firmy, adres siedziby, cele założone przez przedsiębiorstwo czy też wpisać dane prezesa. W prawnych sporach ważne jest też prawo rodzinne w niemczech, w szczególności najważniejsze dla obywateli polskich, mieszkających za zachodnią granicą.

W sprawie niemiecko-polskiej pary małżeńskiej, a potem – rozwodu oraz nie tylko – warto wiedzieć, gdzie składać odpowiednie dokumenty, a także w jaki sposób wygrać sprawę przed sądem. W Niemczech za sprawy rodzinne odpowiadają sądy rejonowe, bowiem nie istnieją samodzielne oddziały zajmujące się rodzinnym prawem. U zachodniego sąsiada Polski jednak sprawy, dotyczące rodzin są podejmowane osobno – na przykład na rozprawie rozwodowej nie zapadają decyzje o kwestiach własnościowych, ani prawach do dzieci. Są to bowiem kwestie na inne rozprawy.