firmy - fotos

Na czym polega windykacja długów i jakie przywileje są przyznane windykatorowi?

W aktualnych czasach coraz więcej ludzi pożycza pieniądze w przeróżny sposób – czy to poprzez kredyt w banku, przez kupienie lodówki na raty czy podjęcie tzw. chwilówki. Cała sytuacja przebiega korzystnie tak długo, jak długo regularnie płacimy kolejne raty zadłużenia. Gdy jednakże zaczyna brakować nam funduszy na ratę, pojawia się problem, a wraz z nim – indykator. Kim jest ten człowiek i w jaki sposób może nam pomóc?

firmy - fotos
Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Gdzie szukać najlepszego windykatora?

Jeżeli interesuje nas świadcząca tego typu usługi kancelaria prawna, stanowią miejsca, w których znalezienie dobrego windykatora nie jest zaliczane do trudnych zadań. W miejscach tych funkcjonuje bowiem mnóstwo windykatorów o uznanej pozycji, którzy z pewnością poradzą sobie z naszą sprawą windykacyjną. Niestety koszty ich usług nie należą do zbyt niskich. Jeśli więc w naszych możliwościach mieści się jedynie stosunkowo tania kancelaria prawna jest tutaj najlepszym wyborem. W odróżnieniu od windykatorów ze stolicy, koszty tego typu usług w nie należą do wygórowanych i z pewnością możemy sobie na nie pozwolić.

Sąd - selfie
Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Windykacja – czym ona właściwie jest?

windykacja należności sama w sobie polega na mediacji windykatora między osobą zadłużoną, a instytucją wobec której powstał dług. Celem, który ma wykonać windykator, stanowi zawarcie ugody, która rozłoży spłatę zadłużenia w taki sposób, by była ona osiągalna do wykonania dla osoby zadłużonej, a jednocześnie zadowalająca dla wierzyciela, który udzielił pożyczki. Windykacja należności nie jest jednak równoznaczna z faktem komorniczej egzekucji, który opiera się na całkiem odmiennych zasadach i który ma prawo wnikać w materialne dobra zadłużonego oraz żądać od niego ujawnienia posiadanego majątku (informacje).

Zakres obowiązków windykatora opiera się w głównej mierze na rozmowach i negocjacjach z zadłużonym. W jego obowiązku znajduje się także wysyłanie wezwań do zapłaty. Istnieje również taka możliwość, że windykator jest równocześnie pełnomocnikiem wierzyciela. W tym przypadku ma on prawo występować w jego zastępstwie w sądzie, z pozwem wzywającym do spłaty należności (zobacz więcej tutaj).