fotografia - usługi

Utrata zatrudnienia jest nieprzyjemnym zdarzeniem. Dowiedz się czy zwalniający zachował ustalone zasady

To naturalne, że strata posady bywa przeżyciem nieprzyjemnym i frustrującym. Trzeba pamiętać o tym, że osoba dokonująca podobnego zwolnienia musi zrobić to w należytej formie. Jeśli otrzyma się wypowiedzenie, lepiej sprawdzić, czy wszystko przebiegło zgodnie z kodeksem pracy.

prawo - portret
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Zadbaj o swoje prawa!

W wypadku, jeśli występuje rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę, pracownik powinien sprawdzić czy zostały zachowane jego przywileje. Kodeks pracy ściśle mówi, jak musi postępować pracodawca. Pracownik powinien otrzymać takie wypowiedzenie w postaci pisemnej.

Interesują Cię informacje na przedstawiany temat? To bardzo dobrze, gdyż posiadamy pełny tekst (http://www.crplegal.pl/uslugi/obsluga-prawna/), który zawiera jedynie informacje, których właśnie wymagasz.

W wypowiedzeniu trzeba zawrzeć informacje o powodach wypowiedzenia, jak również o zachowanym okresie wypowiedzenia. W wypadku jeżeli pracodawca nie przypilnuje właściwej formy wypowiedzenia, zwolniony ma możliwość udać się do sądu. Pracodawca powinien także mieć na uwadze, że w nie każdej sytuacji ma prawo zwolnić pracownika.

prawo - landszaft
Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Co niesie zwolnienie dyscyplinarne?

fotografia - usługi
Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

W niektórych okolicznościach pracodawca może zwolnić pracownika na podstawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ten model wypowiedzenia najczęściej zwie się zwolnieniem dyscyplinarnym. Do takiej sytuacji może dojść w wypadku, jeśli pracownik dopuści się uchybień podczas wykonywania obowiązków, straci uprawnienia do realizacji powierzonych zadań, jak także wtenczas, gdy popełni przestępstwo powiązane z pracą. W podanym przypadku zatrudniający ma prawo do zwolnienia natychmiastowego.

Warto poznać swe prawa, by wiedzieć, jakie ma się przywileje w miejscu zatrudnienia. Kodeks pracy został stworzony, żeby chronić w równym stopniu pracodawców, jak też osoby zatrudnione.