Adwokat

W jakich sytuacjach podwładni są najbardziej narażeni na nierespektowanie praw pracowniczych przez dyrektorów

O prawach pracowniczych słyszy się obecnie dość dużo, a długie rozmowy, nie tylko polityczne, przeważnie są wywoływane przez nieszczęśliwe wypadki, za które ponosi odpowiedzialność pracodawca. Samym szefom można wiele zarzucić, a wymienienie największych grzechów zajęłoby masę czasu. Niektóre sytuacje ponadto powodują, że kadrowe czy sekretarki w szczególny sposób obawiają się niesprawiedliwego traktowania. Niekiedy obawy tych pracowników okazują się niczym nieuzasadnione. Wiadomo jednak, że lepiej dmuchać na zimne, szczególnie jeśli określony zakład przechodzi reorganizację na potężną skalę.

Prawnicy
Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Fuzje przejęcia przedsiębiorstw – te słowa mogą zabrzmieć niczym wyrok dla rzetelnie pracujących osób. Zarówno fuzje, jak i przejęcia pozostają pojęciami niemalże identycznymi, choć oczywiście ekonomiści potrafią wyliczyć ogólne czy szczegółowe różnice. Z kolei dla pracowników te kwestie mają w rzeczywistości drugorzędne znacznie. Każda, a szczególnie tak poważna zmiana, niesie ze sobą nawet groźbę utraty zajmowanego dotąd stanowiska. Fuzje oraz przejęcia chociaż (zobacz zobacz więcej) są związane z ryzykiem, to równocześnie wielu dyrektorów upatruje w tego rodzaju działaniach wielkie szanse na rozwój zarządzanej przez siebie firmy. Nowe, czasami zagraniczne rynki, nowi klienci czy wspólnicy – to wszystko sprawia, że spółka bądź fabryka (link) staje się o dużo bardziej konkurencyjna (czytaj dalej).

Istnieje oczywiście również i druga strona medalu. Menedżerów nie wolno w końcu z góry obwiniać o nieuczciwość. W fazie reorganizacji ci najbardziej przewrażliwieni biznesmeni będą poszukiwać pomocy u radców prawnych, czy szerzej wszystkich absolwentów kierunków prawniczych, a słowa najlepsza kancelaria prawo pracy z pewnością będą później kojarzone z profesjonalizmem proponowanych usług. Znawcy w przystępny sposób wytłumaczą najważniejsze sprawy związane z zatrudnieniem nowych podwładnych, w tym również tych niepełnosprawnych czy przygotują druki umów. Poza tym przedstawią wszystkie najistotniejsze zmiany w aktualnym prawie pracy, co po części sprowadzić się musi do wypunktowania obowiązków pracodawcy. Zajmą się też innymi, najmniej typowymi przypadkami, które są najbardziej problematyczne.

Ograniczyliśmy się tutaj do opisania jedynie jednego przykładu, chociaż można byłoby ich podać o dużo więcej. W życiu możemy bowiem spotkać się z rozmaitymi sytuacjami, zatem niełatwo pisać o wszystkim. Można tymczasem zaryzykować tezę, że praktycznie wszystko zależy od przełożonego – jeżeli zależy mu na uczciwości wobec podwładnych, to na pewno znajdzie on budujące rozwiązanie każdej sytuacji (informacje).